dětský tábor "KRÁTKÝ POTLESK"

Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Den 10 - 22.7.2013

Vedení Celotáborové hry se pro dnešní den ujal Jakub, vládce souhvězdí Střelce. Protože střelec musí znát své blízké i daleké okolí, dal táborníkům za úkol prozkout zdejší rostlinstvo. Vytvořil tři varianty (podle obtížnosti) popisující 10 rostlin nacházejících se v okolí. Jména rostlin byla uvedena jejich latinským názvem a tak nikdo (možná kromě Steina) netušil, o jaké rostliny se jedná. U některých bylo známo třeba jen jak vypadá, a že se nachází v obydlených oblastech. Pokud měli zájem, mohli vyčerpat tři nápovědy. První byly podrobnější inforace o rostlině z jednodušší varianty, druhou popis od Jakuba a třetí vytištěný obrázek rostliny. Nemohli si vybrat pořadí nápověd, ale mohli si volit pořadí rostlin, na které se budou ptát. Poslední fází bylo z nalezených rostlin vytvořit herbář.

Během celého dne jsme opět měli nejaký ten vedlejší úkol. Tentokrát jsme museli zaujmout polohu střelce v leže pokaždé, když Jakub zařval "Střelec". Tuto aktivitu si vyzkoušel chvilku poté, co tuto povinnost zavedl.

Odpoledne měli mladší vodní štafety. Což jsou opět štafety, ale tentokrát se všechyn úkoly týkaly vody. Disciplína "Postříkej si svého vedoucího" je velmi oblíbená a tak zahájila toto klání. Aby to bylo spravedlivé, v druhém kole zase vedoucí kropili své svěřence. S různými změnami to takto šlo dále. Během celého odpoledne i Míra utržil několik zásahů vodní sprškou, když se přiblížil dostatečně blízko k vedoucím. Ani Evička neunikla dovádění vedoucích, když na konci her dostala pořádnou sprchu zbývající vodou.

Starší oddíly si vyzkoušely novou hru Labyrint. Po lese bylo do kruhu rozmístěno několik otázek o vesmíru a oddílácích. Každá otázka byla opatřena písmenem, která ovšem nešly popořadě. Například u otázky označené písmenem B byly nabízené odpovědi O, M, G. Podle toho, kterou odpověď si skupina zvolila za správnou, se vydala na odpovídající písmeno. Tento labyrint měl i falešný konec, který hráče poslal zpět do hry.

K večeru měli mladší lehčí variantu hry Latrína a starší se shromáždili na panelech pod Mlýnem. Zde už na ně čekal astronom se svým asistentem, který nám prostřednictvím dalekohledu se speciálním filtrem ukázal Slunce a sluneční skvrny. Pak následovalo poutavé vyprávění o Vesmíru a všem co se uvnitř nachází. Také jsme se dozvěděli, že úplněk, který dnes nastal, není vhodnou dobou pro propozorování Měsíce. Podívali jsme se na Saturn a jeho prstenec, naučili nás hledat Polárku a ukázali několik souhvězdí.